Susipažinkite: naujas Google algoritmas – RankBrain

2015 metų spalio pabaigoje pasklido žinia, kad Google pradėjo naudoti naują algoritmą, kurį pavadino RankBrain. Šio algoritmo užduotis yra padėti Google'ui pristatyti paieškos rezultatus. Pasklidusi naujiena susilaukė didelio dėmesio todėl, kad RankBrain yra dirbtinio intelekto sistema – mašina, kuri geba mokytis. Jos tikslas padėti Google'ui išrūšiuoti visus paieškos rezultatus. Smalsumas savaime išauga tarsi ant mielių ir pradeda kutenti SEO'šnikų pirštus: įdomu kaip tai veikia ir kaip prisitaiko bendroje Google reitingavimo sistemoje?

 

RankBrain galimybės, o gal tiksliau būtų sakyti „sugebėjimai“?

RankBrain - tai vienas iš šimtų dalykų, kuriuos Google'as naudoja tam, kad galėtų SERP'e pateikti kuo tikslesnius rezultatus. RankBrain išsiskiria tuo, kad geba mokytis, interpretuoja kalbą ir užklausas, šis dirbtinis intelektas net turi „nuojautą“ ir gebėjimą atspėti ką žmonės turi galvoje rašydami vienokią ar kitokią užklausą. RankBrain gali apibendrinti ir atrasti sąsajas tarp neaiškios užklausos ir to ką žino ar „jau yra girdėjęs“. RankBrain geba atrasti atsakymus tokioms užklausoms, kurios anksčiau buvo nesuprantamos.

RankBrain perspektyvos

RankBrain jau paleistas į darbą, o jo efektyvumas pranoko Google komandos lūkesčius. Ir toliau dirbama, kad sistema būtų ištobulinta kiek įmanoma šiuo metu su esamomis sąlygomis. Technologija, kuri naudojama RankBrain dirbtiniame intelekte leidžia suprasti kalbą, ilgainiui gali leisti suprasti tam tikrus logiškus klausimus ir spręsti elementarius galvosūkius.

Kaip suprasti gebančios mokytis mašinos fenomeną?
Kompiuteris pats save moko kaip kažką padaryti, vietoj to, kad išmoktų to iš žmogaus ar detaliai sektų programavimo nurodymus.

Kas yra dirbtinis intelektas?
Tikras dirbtinis intelektas – kompiuteris, kuris gali būti tiek pat protingas kiek ir žmogus, bent ta prasme, kad geba įgyti žinių ir būdamas mokomas, ir remdamasis savo žiniomis bei atrasdamas naujus ryšius tarp informacijos.


Tikras dirbtinis intelektas egzistuoja tik mokslinės fantastikos filmuose
 ar literatūroje. Realiame gyvenime, praktikoje dirbtinis intelektas apibrėžia kompiuterines sistemas, kurios yra sukurtos mokytis ir atrasti sąsajas.

RankBrain - tik lašelis jūroje

Kaip jau minėjau, RankBrain yra tik vienas iš daugelio Google algoritmų. Ilgą laiką bendras algoritmas neturėjo pavadinimo, tačiau 2013 metų viduryje Google suremontavo bendrąjį algoritmą ir davė jam Hummingbird vardą (lietuviškai - Kolibris). Taigi, Hummingbird yra bendras paieškos algoritmas, Google, kaip ir automobilis, viduje turi bendrą variklį. RankBrain yra vienas naujausių Hummingbird algoritmų, šis dirbtinis intelektas netvarko visų paieškų, priešingai nei bendrasis algoritmas - Hummingbird.

Trumpa algoritmų apžvalga

Hummingbird'ą sudaro kiti algoritmai, kurie yra gerai žinomi SEO pasaulyje:

  • Panda, Penguin ir Payday sukurti kovai su šlamštu;
  • Pigeon sukurtas pagerinti vietinius rezultatus;
  • Top Heavy sukurtas pažeminti reklama ir skelbimais prifarširuotus puslapius;
  • Friendly sukurtas apdovanoti puslapius, kurie yra draugiški mobiliesiems;
  • Pirate sukurtas kovoti su autorinių teisių pažeidimais.

 

Senolis PageRank

PageRank yra vienas iš Hummingbird algoritmų, kuris apima tam tikrą būdą, kuris remdamasis išorinėmis (iš kitų puslapių į mūsų saitą vedančiomis) nuorodomis, mūsų svetainės puslapiams suteikia kreditų (Google PageRank taškų). Pradėjau straipsnį karščiausia naujiena apie jauniausią Google darbo vaisių, dirbtinį intelektą – RankBrain, o pabaigsiu seniausiuoju – PageRank, kuris ypatingas tuo, kad šis algoritmas yra pirmasis iš visų algoritmų, kuriems Google kada nors davė vardą. Taigi, šiam išorines nuorodas skaičiuojančiam ir vertinančiam algoritmui PageRank vardas buvo suteiktas tais pačiais metais kai pradėjo veikti Google paieškos sistema – 1998.