Naršymas Jūsų svetainėje

Navigacija labai svarbi paieškos varikliams
Interneto svetainės navigacija yra svarbi padedant lankytojams greitai rasti turinį, kurio jiems reikia. Tai taip pat gali padėti paieškos varikliams suprasti, koks turinys, anot interneto svetainės valdytojo, yra svarbus. Nors „Google“ paieškos rezultatuose pateikiami tik vieno puslapio lygio rezultatai, tačiau Google'ui patinka turėti suvokimą, kokios svarbos vaidmuo tam puslapiui tenka visos svetainės kontekste.

Planuokite savo svetainės navigaciją remdamiesi pagrindiniu (tituliniu) puslapiu
Visos interneto svetainės turi pagrindinį, „šakninį“ puslapį (angl. homepage arba „root“ page), kuris paprastai yra labiausiai lankomas puslapis visoje svetainėje ir jame prasideda daugumos lankytojų navigacija. Jums derėtų pagalvoti apie tai kaip lankytojai iš pagrindinio puslapio nusigaus į puslapį su konkretesne informacija, nebent Jūsų svetainėje tėra nedidelė saujelė puslapių, tačiau jie taip pat privalo turėti savo vietą vidinėje nuorodų struktūroje. Prieš kurdami teminį aukštesniosios kategorijos puslapį, pagalvokite: ar prasminga jį kurti ir aprašinėti susijusius puslapius bei ar turite pakankamai tų gilesnių puslapių apie konkrečią temą, pvz.: pagrindinis puslapis > susijusių temų sąrašas (kategorija) > konkreti tema. O galbūt turite šimtus skirtingų produktų puslapių, kuriuos reikia klasifikuoti išskirstant į kelis kategorijų ir subkategorijų puslapius?

Užtikrinkite lankytojui naršymo patogumą naudodami naršymo kelio sąrašą
Lankytojo kelio sąrašas (angl. breadcrumb list) — tai vidinių nuorodų eilutė puslapio viršuje arba apačioje, kuri leidžia lankytojams greitai ir patogiai naršyti, grįžti į ankstesnį skyrių ar pagrindinį puslapį (angl. homepage). Paprastai lankytojo kelias yra sudaromas kairiausiai pateikiant nuorodą į pagrindinį puslapį, tada (iš kairės į dešinę) kategorijos (susijusių temų sąrašo) nuoroda, tuomet subkategorijos vidinė nuoroda ir galiausiai, dešiniausiai pateikiama konkrečios temos puslapio nuoroda.

Sudarykite galimybę URL adreso daliai būti pašalintai
Apgalvokite kas atsitinka kai lankytojai pašalina dalį Jūsų URL adreso: kai kurie lankytojai tuomet gali naršyti Jūsų svetainėje keistais būdais arba apskritai nepasiekti pageidaujamo turinio, todėl turėtumėte tai numatyti. Pavyzdžiui, vietoj to, kad naudotųsi lankytojo kelio nuorodomis, kai kurie lankytojai, tikėdamiesi rasti bendresnį turinį, gali ištrinti dalį URL adreso. Naudotojas gali lankyti štai tokį puslapį http://www.brandonsbaseballcards.com/news/2010/upcoming-baseball-card-shows.htm, tuomet ištrinti URL pabaigą ir mėginti nukeliauti į bendresnės informacijos puslapį, — http://www.brandonsbaseballcards.com/news/2010/, kuriame būtų pateiktos visos 2010-ųjų metų naujienos. Ar Jūsų svetainė paruošta tokioje situacijoje parodyti reikiamą turinį ar ji vartotojui pateiks „404 page not found“ (liet. puslapis nerastas) klaidą? O kas nutiktų jei dar sutrumpintume URL adresą norėdami dar bendresnės informacijos — http://www.brandonsbaseballcards.com/news/?

Parenkite du svetainės žemėlapius (angl. sitemaps): vieną — vartotojams, o kitą — paieškos sistemoms
Svetainės žemėlapis — tai paprastas Jūsų svetainės puslapis, kuriame pateikiama Jūsų svetainės struktūra ir paprastai tą struktūrą sudaro hierarchinis visų svetainės puslapių sąrašas. Vartotojai gali apsilankyti šiame puslapyje jei jiems kyla problemų ieškant konkretaus puslapio. Nors paieškos varikliai, indeksuodami visą svetainės apimtį, taip pat apsilankys šiame svetainės žemėlapio puslapyje, tačiau jis labiausiai skirtas gyviems lankytojams — žmonėms.

XML svetainės žemėlapio failas (angl. XML Sitemap file) padeda Google'ui lengviau atrasti visus Jūsų svetainės puslapius. Šį failą galite pateikti per Google Webmaster įrankį (Google Search Console). Naudojant XML svetainės žemėlapio failą taip pat galima nurodyti Google'ui, kuri domeno URL versija yra pagrindinė (angl. canonical), pvz.: http://brandonsbaseballcards.com/ ar http:// www.brandonsbaseballcards.com/. Tačiau šis būdas negarantuoja norimo rezultato šimtu pocentų. Plačiau apie pageidaujamą domeną. Google, siekdamas pagelbėti kiekvienam kuriančiam savo svetainės žemėlapio failą, padėjo sukurti atviro kodo svetainės žemėlapio generatorių (angl. Sitemap Generator Script). Norėdami sužinoti daugiau apie svetainės žemėlapį Google'ui, apsilankykite žiniatinklio valdytojo pagalbos centre (angl. Webmaster Help Center), kuris pateikia naudingą vadovą apie tinklapio struktūros sudarymo failą.Geriausia praktika

Sukurkite natūraliai išsidėsčiusią hierarchiją
Padarykite taip, kad lankytojas Jūsų svetainėje galėtų paprasčiausiu būdu nukeliauti iš bendrojo turinio į konkretesnį turinį, kurio jam reikia. Pridėkite navigacijos puslapius kai tai prasminga ir efektyviai įsilieja vidinėje nuorodų struktūroje.

Ko derėtų vengti?

  • Sudėtingų vidinių nuorodų tinklų, pvz.: nuorodomis susiejant kiekvieną puslapį, kai kiekvienas puslapis turi nuorodą į kiekvieną puslapį;
  • Turinio išskirstymo, išskaidymo tam, kad būtų gauta kuo daugiau paspaudimų.

Daugiausiai naudokite tekstinę navigaciją
Kontroliuojant didžiąją dalį navigacijos iš puslapio į puslapį naudokite tekstines nuorodas, tai padeda paieškos sistemoms nuskaityti Jūsų svetainę ir ją geriau suprasti. Didelė dalis svetainės lankytojų taip pat į šį metodą žiūri palankiau nei į kitus, ypač tie lankytojai, kurie naudojasi tokiais prietaisais, kurie gali būti nepritaikyti Flash arba JavaScript nuskaitymui.

Ko derėtų vengti?

  • Navigacijos pagrįstos tik išsiskleidžiančiais meniu (angl. drop-down menu) bei nuorodomis ant paveikslėlių ir animacijos.Kai kurios paieškos sistemos geba aptikti ir nuskaityti tokias svetainės nuorodas, tačiau jei lankytojas gali visą svetainės turinį pasiekti per įprastas tekstines nuorodas, tai pagerins Jūsų svetainės prieinamumą. Skaitykite plačiau apie tai, kaip Google susidoroja su ne tekstiniais failais.

Planuojant svetainės vidinių nuorodų struktūrą derėtų koncentruotis į tai, kad lankytojas galėtų svetainėje paprastai ir lengvai naviguoti.

Patalpinkite savo svetainėje HTML svetainės žemėlapio puslapį ir naudokite XML svetainės žemėlapio failą
Paprastas svetainės žemėlapio puslapis su nuorodomis į visus vidinius puslapius, ar bent į visus svarbiausius (jei svetainė turi šimtus ar tūkstančius puslapių), — gali būti naudingas. Sukurtas XML svetainės žemėlapio failas padeda užtikrinti, kad paieškos sistemos atrastų visus Jūsų svetainės puslapius.

Ko derėtų vengti?

  • Neleiskite svetainės žemėlapiui pasenti, atnaujinkite savo HTML svetainės žemėlapio puslapį, kad jame nefigūruotų nebeveikiančios nuorodos;
  • Nekurkite HTML svetainės žemėlapių, kuriuose paprasčiausiai pateiktas neorganizuotas, nerūšiuotas visų puslapių sąrašas. Sugrupuokite puslapius hierarchiškai pvz.: pagal temą.

Paverskite 404 puslapius naudingais
Vartotojai neišvengiamai kartais ateis į Jūsų svetainės puslapius, kurie neegzistuoja, o to priežastimi gali tapti neveikianti nuoroda arba neteisingai parašytas URL adresas. Kaip 404 puslapius paversti naudingais? 404 puslapius reikia paversti veikiančiais, tai padeda pagerinti lankytojų patirtį. Jūsų 404 puslapiai turėtų būti nukreipiami į pagrindinį puslapį (angl. homepage) arba į populiarius ar susijusio turinio puslapius. Google paruošė 404 valdiklį, kurį galite įdėti į savo 404 puslapį tam, kad galėtumėte automatiškai jį užpildyti naudingomis funkcijomis. Taip pat galite naudoti Google svetainės valdytojo įrankiu (angl. Google Webmaster Tool) tam, kad rastumėte šaltinius iš kurių pateikiami neegzistuojantys puslapiai.

Ko derėtų vengti?

  • Paieškos sistemų suindeksuojamų 404 puslapių. Įsitikinkite, kad Jūsų interneto serveris yra sukonfigūruotas taip, kad neegzistuojantiems puslapiams pateiktų 404 HTTP būsenos kodą;
  • Miglotų žinučių — „Puslapis nerastas“, „404“ — pateikimo ar apskritai jokio puslapio nepateikimo, įskaitant ir „404“;
  • Tokio 404 puslapio dizaino, kuris visiškai nesuderinamas su visa Jūsų svetaine.

Šaltinis: Google Webmaster Guidelines